SUMMARY REPORT        Primary Election                 Official Results
Run Date:05/18/10     May 4, 2010
RUN TIME:12:11 PM     Meigs County, Ohio
                      STATISTICS

                                                       VOTES PERCENT

           PRECINCTS COUNTED (OF 27) .  .  .  .  .        27  100.00
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .    15,857
           REGISTERED VOTERS - DEMOCRAT .  .  .  .     3,840   24.22
           REGISTERED VOTERS - REPUBLICAN  .  .  .     4,207   26.53
           REGISTERED VOTERS - CONSTITUTION.  .  .         0
           REGISTERED VOTERS - GREEN .  .  .  .  .         0
           REGISTERED VOTERS - LIBERTARIAN .  .  .         0
           REGISTERED VOTERS - SOCIALIST.  .  .  .         0
           REGISTERED VOTERS - NONPARTISAN .  .  .     7,810   49.25
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .     3,007
           BALLOTS CAST - DEMOCRAT.  .  .  .  .  .       983   32.69
           BALLOTS CAST - REPUBLICAN .  .  .  .  .     1,966   65.38
           BALLOTS CAST - CONSTITUTION  .  .  .  .         3     .10
           BALLOTS CAST - GREEN.  .  .  .  .  .  .         1     .03
           BALLOTS CAST - LIBERTARIAN.  .  .  .  .         3     .10
           BALLOTS CAST - SOCIALIST  .  .  .  .  .         0
           BALLOTS CAST - NONPARTISAN.  .  .  .  .        51    1.70
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .             18.96
           VOTER TURNOUT - DEMOCRAT  .  .  .  .  .             25.60
           VOTER TURNOUT - REPUBLICAN.  .  .  .  .             46.73
           VOTER TURNOUT - NONPARTISAN  .  .  .  .               .65

                          ********** (DEMOCRAT) **********

          Governor and Lieutenant Governor
           1 To Be Elected
           Ted Strickland/Yvette McGee Brown  .  .       853  100.00

          Attorney General
           1 To Be Elected
           Richard Cordray  .  .  .  .  .  .  .  .       763  100.00

          Auditor of State
           1 To Be Elected
           David Pepper  .  .  .  .  .  .  .  .  .       719  100.00

          Secretary of State
           1 To Be Elected
           Maryellen O'Shaughnessy.  .  .  .  .  .       738  100.00

          Treasurer of State
           1 To Be Elected
           Kevin L. Boyce.  .  .  .  .  .  .  .  .       720  100.00

          United States Senator
           1 To Be Elected
           Jennifer Brunner .  .  .  .  .  .  .  .       483   55.20
           Lee Fisher .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       392   44.80

          Representative To Congress 6th District
           1 To Be Elected
           Jim Renner .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       185   21.07
           Charlie Wilson.  .  .  .  .  .  .  .  .       693   78.93

          Chief Justice of the Supreme Court
           1 To Be Elected
           Eric Brown .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       719  100.00

          Justice of the Supreme Court 1/1/11
           1 To Be Elected
           Mary Jane Trapp  .  .  .  .  .  .  .  .       707  100.00

          Justice of the Supreme Court 1/2/11
           1 To Be Elected
           NO CANDIDATE FILED  .  .  .  .  .  .  .         0

          Judge of Court of Appeals - 4th Distict
           1 To Be Elected
           NO CANDIDATE FILED  .  .  .  .  .  .  .         0

          Member of State Central Committee, Man 20th District
           1 To Be Elected
           Darrell Lear  .  .  .  .  .  .  .  .  .       138   18.93
           William E. Moore .  .  .  .  .  .  .  .       455   62.41
           Anthony Vernell  .  .  .  .  .  .  .  .       136   18.66

          Member of State Central Committee, Woman 20th District
           1 To Be Elected
           Susan Mitchell.  .  .  .  .  .  .  .  .       419   57.32
           Jacqueline J. Rothschuh.  .  .  .  .  .        99   13.54
           Judy Wray  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       213   29.14

          State Representative - 92nd District
           1 To Be Elected
           Debbie Phillips  .  .  .  .  .  .  .  .       802  100.00

          County Commissioner
           1 To Be Elected
           Mick Davenport.  .  .  .  .  .  .  .  .       810  100.00

          County Auditor
           1 To Be Elected
           NO CANDIDATE FILED  .  .  .  .  .  .  .         0

          Member of County Central Committee West Chester
           1 To Be Elected
           Mary J. Hunter.  .  .  .  .  .  .  .  .        26  100.00

          Member of County Central Committee South Olive
           1 To Be Elected
           Melody L. Hauber .  .  .  .  .  .  .  .        46  100.00

          Member of County Central Committee Orange
           1 To Be Elected
           James Nally.  .  .  .  .  .  .  .  .  .        40  100.00

          Member of County Central Committee Rutland Village
           1 To Be Elected
           Samuel Bruce May .  .  .  .  .  .  .  .        19  100.00

          Member of County Central Committee East Rutland
           1 To Be Elected
           Karen S. Williams.  .  .  .  .  .  .  .        20  100.00

          Member of County Central Committee Salem
           1 To Be Elected
           Rebecca J. Johnston .  .  .  .  .  .  .        42  100.00

          Member of County Central Committee Middleport 4th
           1 To Be Elected
           Myron J. Duffield.  .  .  .  .  .  .  .        23  100.00

          Member of County Central Committee Pomeroy 1st
           1 To Be Elected
           Philip M. Ohlinger  .  .  .  .  .  .  .         7  100.00

          Member of County Central Committee Bradbury
           1 To Be Elected
           Jane Huffman  .  .  .  .  .  .  .  .  .        12  100.00

          Member of County Central Committee Rocksprings
           1 To Be Elected
           Philip D. Ohlinger  .  .  .  .  .  .  .        22  100.00

          Member of County Central Committee Scipio
           1 To Be Elected
           William R. Smiddie  .  .  .  .  .  .  .        38  100.00

          Member of County Central Committee Racine Village
           1 To Be Elected
           Anna M. Layne .  .  .  .  .  .  .  .  .        23  100.00

          Member of County Central Committee Syracuse Village
           1 To Be Elected
           Michael Struble  .  .  .  .  .  .  .  .        53  100.00

          Member of County Central Committee Minersville
           1 To Be Elected
           John Ihle  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        45  100.00

                          ********** (REPUBLICAN) **********

          Governor and Lieutenant Governor
           1 To Be Elected
           John Kasich/Mary Taylor.  .  .  .  .  .     1,715  100.00

          Attorney General
           1 To Be Elected
           Mike DeWine.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1,552  100.00

          Auditor of State
           1 To Be Elected
           Seth A. Morgan.  .  .  .  .  .  .  .  .       374   22.80
           David A. Yost .  .  .  .  .  .  .  .  .     1,266   77.20

          Secretary of State
           1 To Be Elected
           Jon Husted .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1,043   61.61
           Sandra O'Brien.  .  .  .  .  .  .  .  .       650   38.39

          Treasurer of State
           1 To Be Elected
           Josh Mandel.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1,468  100.00

          United States Senator
           1 To Be Elected
           Rob Portman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1,503  100.00

          Representative To Congress 6th District
           1 To Be Elected
           Donald Allen  .  .  .  .  .  .  .  .  .       543   32.26
           Bill Johnson  .  .  .  .  .  .  .  .  .       462   27.45
           Richard D. Stobbs.  .  .  .  .  .  .  .       678   40.29

          Chief Justice of the Supreme Court
           1 To Be Elected
           Maureen O'Connor .  .  .  .  .  .  .  .     1,497  100.00

          Justice of the Supreme Court 1/1/11
           1 To Be Elected
           Judith Ann Lanzinger.  .  .  .  .  .  .     1,379  100.00

          Justice of the Supreme Court 1/2/11
           1 To Be Elected
           Paul E. Pfeifer  .  .  .  .  .  .  .  .     1,407  100.00

          Judge of Court of Appeals - 4th District
           1 To Be Elected
           Matthew W. McFarland.  .  .  .  .  .  .     1,407  100.00

          Member of State Central Committee, Man 20th District
           1 To Be Elected
           Pete Couladis .  .  .  .  .  .  .  .  .       457   27.40
           Patrick Hennessey.  .  .  .  .  .  .  .       708   42.45
           Bruce E. Kelbaugh.  .  .  .  .  .  .  .       503   30.16

          Member of State Central Committee, Woman 20th District
           1 To Be Elected
           Marilyn K. Ashcraft .  .  .  .  .  .  .       954   60.27
           Rebecca J. Khune .  .  .  .  .  .  .  .       629   39.73

          State Representative - 92nd District
           1 To Be Elected
           Mike Hunter.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1,457  100.00

          County Commissioner
           1 To Be Elected
           Tim Ihle.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1,560  100.00

          County Auditor
           1 To Be Elected
           Mary T. Byer-Hill.  .  .  .  .  .  .  .     1,596  100.00

          Member of County Central Committee Bedford
           1 To Be Elected
           Marlene Harrison .  .  .  .  .  .  .  .       128  100.00

          Member of County Central Committee East Chester
           1 To Be Elected
           Carla Shuler  .  .  .  .  .  .  .  .  .        91  100.00

          Member of County Central Committee West Chester
           1 To Be Elected
           Blair A. Windon  .  .  .  .  .  .  .  .       110  100.00

          Member of County Central Committee Columbia
           1 To Be Elected
           Marco Jeffers .  .  .  .  .  .  .  .  .        70  100.00

          Member of County Central Committee Letart
           1 To Be Elected
           Joyce White.  .  .  .  .  .  .  .  .  .        70  100.00

          Member of County Central Committee North Olive
           1 To Be Elected
           Cheryl L. Gumpf  .  .  .  .  .  .  .  .        65  100.00

          Member of County Central Committee South Olive
           1 To Be Elected
           Edward Beatty .  .  .  .  .  .  .  .  .        62  100.00

          Member of County Central Committee Rutland Village
           1 To Be Elected
           Danny Davis.  .  .  .  .  .  .  .  .  .        30  100.00

          Member of County Central Committee East Rutland
           1 To Be Elected
           Wilma J. Davidson.  .  .  .  .  .  .  .        39  100.00

          Member of County Central Committee West Rutland
           1 To Be Elected
           Steven D. Morris .  .  .  .  .  .  .  .        57  100.00

          Member of County Central Committee Salem
           1 To Be Elected
           Gloria Oiler  .  .  .  .  .  .  .  .  .        69  100.00

          Member of County Central Committee Middleport 2nd
           1 To Be Elected
           Sandy Iannarelli .  .  .  .  .  .  .  .        36  100.00

          Member of County Central Committee Middleport 3rd
           1 To Be Elected
           Marilyn Anderson .  .  .  .  .  .  .  .        51  100.00

          Member of County Central Committee Middleport 4th
           1 To Be Elected
           Michael Childs.  .  .  .  .  .  .  .  .        37  100.00

          Member of County Central Committee Pomeroy 1st
           1 To Be Elected
           Judy Sisson.  .  .  .  .  .  .  .  .  .        24  100.00

          Member of County Central Committee Pomeroy 2nd
           1 To Be Elected
           E. Jane Walton.  .  .  .  .  .  .  .  .        53  100.00

          Member of County Central Committee Pomeroy 3rd
           1 To Be Elected
           Bill Spaun .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        16  100.00

          Member of County Central Committee Bradbury
           1 To Be Elected
           Edward W. Durst  .  .  .  .  .  .  .  .        35  100.00

          Member of County Central Committee Laurel Cliff
           1 To Be Elected
           Marjorie Fetty.  .  .  .  .  .  .  .  .        51  100.00

          Member of County Central Committee Rocksprings
           1 To Be Elected
           John R. Weeks .  .  .  .  .  .  .  .  .        43  100.00

          Member of County Central Committee Scipio
           1 To Be Elected
           Randy Butcher .  .  .  .  .  .  .  .  .        70  100.00

          Member of County Central Committee Racine Village
           1 To Be Elected
           Robert Beegle .  .  .  .  .  .  .  .  .        68  100.00

          Member of County Central Committee Syracuse Village
           1 To Be Elected
           Kay Hill.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        74  100.00

          Member of County Central Committee Minersville
           1 To Be Elected
           Anna Norman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .        61  100.00

          Member of County Central Committee Racine
           1 To Be Elected
           Grover Salser, Jr.  .  .  .  .  .  .  .        98  100.00

                          ********** (CONSTITUTION) **********

          United States Senator
           1 To Be Elected
           Eric W. Deaton.  .  .  .  .  .  .  .  .         2  100.00

          Representative To Congress 6th District
           1 To Be Elected
           Richard E. Cadle .  .  .  .  .  .  .  .         2  100.00

          Attorney General
           1 To Be Elected
           Robert M. Owens  .  .  .  .  .  .  .  .         1  100.00

                          ********** (GREEN) **********

          Governor and Lieutenant Governor
           1 To Be Elected
           Dennis S. Spisak/Anita Rios  .  .  .  .         1  100.00

          State Representative - 92nd District
           1 To Be Elected
           Ty Collinsworth  .  .  .  .  .  .  .  .         1  100.00

          Member of State Central Committee 9th District
           4 To Be Elected
           Timothy J. Kettler  .  .  .  .  .  .  .         1   33.33
           Roberta Kettler  .  .  .  .  .  .  .  .         1   33.33
           Nicholas L. Teti .  .  .  .  .  .  .  .         1   33.33

                          ********** (LIBERTARIAN) **********

          Governor and Lieutenant Governor
           1 To Be Elected
           Ken Matesz/Margaret Ann Leech.  .  .  .         3  100.00

          Attorney General
           1 To Be Elected
           Marc Allan Feldman  .  .  .  .  .  .  .         3  100.00

          Auditor of State
           1 To Be Elected
           L. Michael Howard.  .  .  .  .  .  .  .         3  100.00

          Secretary of State
           1 To Be Elected
           Charles R. Earl  .  .  .  .  .  .  .  .         3  100.00

          Treasurer of State
           1 To Be Elected
           Matthew P. Cantrell .  .  .  .  .  .  .         3  100.00

          Representative To Congress 6th District
           1 To Be Elected
           Martin J. Elsass .  .  .  .  .  .  .  .         3  100.00

                          ********** (SOCIALIST) **********

          United States Senator
           1 To Be Elected
           Daniel H. LaBotz .  .  .  .  .  .  .  .         0

                          ********** (NONPARTISAN) **********

          State Issue 1 Third Frontier Program
           YES  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1,394   50.22
           NO.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1,382   49.78

          State Issue 2 Change Casino Location
           YES  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1,466   53.62
           NO.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1,268   46.38

          Southern Local School District
          Bond Issue 2.7 mill 37 year, & .5 mill
           FOR THE BOND ISSUE AND TAX LEVY .  .  .       341   44.52
           AGAINST THE BOND ISSUE AND TAX LEV .  .       425   55.48

          Bedford Township Fire .3 mill
           FOR THE TAX LEVY .  .  .  .  .  .  .  .        33   12.00
           AGAINST THE TAX LEVY.  .  .  .  .  .  .       242   88.00

          Olive Township Fire 1.5 mill
           FOR THE TAX LEVY .  .  .  .  .  .  .  .       183   77.87
           AGAINST THE TAX LEVY.  .  .  .  .  .  .        52   22.13

          Sutton Township Cemeteries .5 mill
           FOR THE TAX LEVY .  .  .  .  .  .  .  .       372   69.92
           AGAINST THE TAX LEVY.  .  .  .  .  .  .       160   30.08