Election Summary Report
Primary Election
Pike County, Ohio
05/06/14
Summary For 006-Ward 5, All Counters, All Races
***OFFICIAL CANVASS***
Precinct Report

05/19/14
10:29:13

Registered Voters 606 - Cards Cast 104 17.16%

D-Governor-Lt Governor Dem
Total
Total Votes 50

Edward FitzGerald 42
Larry Ealy 8

D-Attorney General Dem
Total
Total Votes 46

David Pepper 46

D-Auditor of State Dem
Total
Total Votes 46

John Patrick Carney 46

D-Secretary of State Dem
Total
Total Votes 47

Nina Turner 47

D-Treasurer of State Dem
Total
Total Votes 45

Connie Pillich 45

D-Representative to Congress-2nd Dem
Total
Total Votes 47

William R. Smith 23
Ronny Richards 14
John Sheil 6
Marek Tyszkiewicz 4

D-Justice of the Supreme Court 1-1 Term Dem
Total
Total Votes 43

Tom Letson 43

D-Justice of the Supreme Court 1-2 Term Dem
Total
Total Votes 46

John P. O'Donnell 46

D-State Central Committee Man-17th Dem
Total
Total Votes 44

Chuck Watts 23
Dustin Proehl 21

D-State Central Committee Woman-17th Dem
Total
Total Votes 44

Stacy Brooks 23
Jennifer Durren 21

D-County Commissioner 1-1 Dem
Total
Total Votes 49

John Fred Foster 49

D-County Auditor Dem
Total
Total Votes 46

Jackie Carter 46

D-County Engineer Dem
Total
Total Votes 49

Denny Salisbury 49

D-Co Cnt Comm Ward 5 Dem
Total
Total Votes 58

Brian L. Blakeman 32
James Streitenberger 26

R-Governor-Lt Governor Rep
Total
Total Votes 33

John Kasich 33

R-Attorney General Rep
Total
Total Votes 36

Mike DeWine 36

R-Auditor of State Rep
Total
Total Votes 32

Dave Yost 32

R-Secretary of State Rep
Total
Total Votes 31

Jon Husted 31

R-Treasurer of State Rep
Total
Total Votes 30

Josh Mandel 30

R-Representative to Congress-2nd Rep
Total
Total Votes 34

Brad Wenstrup 34

R-Justice of the Supreme Court 1-1 Term Rep
Total
Total Votes 32

Sharon Kennedy 32

R-Justice of the Supreme Court 1-2 Term Rep
Total
Total Votes 27

Judi French 27

R-Court of Appeals-4th Rep
Total
Total Votes 32

Peter B. Abele 32

R-State Central Committee Man Rep
Total
Total Votes 30

Phil A. Bowman 30

R-State Central Committee Woman Rep
Total
Total Votes 40

Bonnie L. Ward 30
Diane B. Carnes 10

R-State Senator-17th Rep
Total
Total Votes 32

Bob Peterson 32

R-State Representative-91st Rep
Total
Total Votes 39

Cliff Rosenberger 31
Barb Cole 8

R-Comm Pleas Judge-Juvenile & Probate Rep
Total
Total Votes 30

R. Neil Rosenberger 30

R-County Commissioner 1-1 Rep
Total
Total Votes 41

Will Henderson 21
Emma Ruth Slone 20

R-County Auditor Rep
Total
Total Votes 31

Erica Snodgrass 31

R-Co Cnt Comm Ward 5 Rep
Total
Total Votes 41

Lynne Morgan 21
William E. Henderson 20

G-Governor & Lieutenenant Governor Grn
Total
Total Votes 0

Write-in Votes 0

L-Auditor of State Lib
Total
Total Votes 0

Write-in Votes 0

L-Secretary of State Lib
Total
Total Votes 0

Write-in Votes 0

Issue 1 State
Total
Total Votes 90

YES 57
NO 33